|
|
|
|
|
|
|
|
This year the seminar will focus on the handling of settlement process in different foreign jurisdictions, including but not limited to suggestions on how to negotiate, timing, authority, missing parties, enforcement of settlements, concern about prejudice, terminating agreements, restructuring agreements, failure of agreements, formulas for settlement, mediation, alternate dispute resolution, extra territorial recognition of agreements, security and others.
These issues are certainly of interest to the international maritime community and have an impact on the day-to-day practice of shipping lawyers, claims handlers, underwriters, adjusters, carriers, and all involved in the shipping business.
Presented by a panel of distinguished foreign specialists in the field of maritime law, this unique forum will give you the opportunity to increase and update your understanding of other legal regimes around the world on topics of common interest.
|
|
|
|
|
|
Adrian Dabinovic - Dabinovic Abogados, Argentina. |
|
Godofredo Mendes - Kincaid Law Office, Brazil. |
|
Ricardo Rozas - Jorquiera & Rozas Abogados, Chile. |
|
Judy Lin - Yang & Lin Law Firm, China. |
|
Johannes Grove Nielsen - Bech-Bruun, Denmark. |
|
Christophe Nicolas - Richemont Nicolas & Associates, France. |
|
Nicoletta Kröger - Dabelstein & Passehl, Germany.
|
|
Mirko Scapinello - Studio Legale Mordiglia, Italy. |
|
Enrique Garza - Garza Tello Abogados, Mexico. |
|
Paweł Mickiewicz - Marek Czernis & Co., Polland. |
|
Luis de San Simon - San Simon & Duch, Spain. |
|
Arnold J. Van Steenderen - Van Steenderen Mainport Lawyers, The Netherlands. |
|
Vincent DeOrchis - DeOrchis & Partners LLP, New York, U.S.A. |
|
Gregory Poulos - Cox, Wootton, Griffin, Hansen & Poulos, LLP, San Francisco, U.S.A. |
|
|
|
|
|
Nick Tonge, Manager at the North of England P&I Club. |
|
Joe Hurley, Partner at HWL Ebsworth Lawyers (Australia) . |
|
Joe Hughes, Manager of the American Club. |
|
|
|
12:30 - 13:30 |
Registration & Lunch - Merchant Taylors Hall
30 Threadneedle Street
London, EC2R 8JB, United Kingdom. |
|
13:30 - 13:45 |
Welcoming & Remarks |
|
13:45 - 15:00 |
Session 1:
Moderator: Nick Tonge
Adrian Dabinovic (Argentina).
Christophe Nicolas (France).
Paweł Mickiewicz (Polland).
Arnold J. Van Steenderen (The Netherlands).
Judy Lin (China). |
|
15:00 - 15:15 |
Coffee Break |
|
15:15 - 16:30 |
Session 2:
Moderator:Joe Hughes
Enrique Garza (Mexico).
Johannes Grove Nielsen (Denmark).
Godofredo Mendes (Brazil).
Nicoletta Kröger (Germany).
Gregory Poulos (San Francisco, U.S.A.). |
|
16:30 - 16:45 |
Coffee Break |
|
16:45 - 17:45 |
Session 3:
Moderator: Joe Hurley
Ricardo Rozas (Chile).
Mirko Scapinello (Italy).
Luis de San Simon (Spain).
Vincent DeOrchis (New York, U.S.A.). |
|
17:45 onwards |
Closing Cocktail Reception - Merchant Taylors Hall |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|